Committees and Task Forces 2020-2021

IAMCR has various standing committees, task forces, and commissions.

Standing Committees are permanent bodies of the International Council with remits aimed at fulfilling key ongoing tasks within the organisation.

Task Forces or Ad hoc committees are permanent or temporary bodies of the International Council that fulfil other purposes.

Executive Board Commissions are entities that are mandated by the Executive Board to provide support in relation to a particular set of tasks defined by the Executive Board. The Executive Board is accountable towards the International Council for the work of the Commissions.

Standing Committees

  • Environmental Impact Committee
    Chair: Graham Murdock [contact]
    Vice-Chair: Robert Hackett
    Members: Anabela Carvalho, Paula Chakravartty, John Downing, Gabi Hadl, Anders Hansen, Richard Maxwell, Toby Miller, Pieter Maeseele, Chris Paterson, Katharine Sarikakis and Jeremy Swartz and Gerard Goggin (EB liaison)
  • Finance Committee
    Chair: Elske van de Fliert [contact]
    Members: Beate Josephi, Robin Mansell and Nico Carpentier
  • Legal Committee
    Chair: Philippe Maarek [contact]
    Members: Cees J. Hamelink, Stefania Milan, Friedrich Krotz, Adilson Cabral, Anastasia Grusha, Jo Pierson and Nico Carpentier (EB liaison)
  • Membership Committee
    Chair: Helena Sousa [contact]
    Members: Yik Chan Chin, Olesya Venger, Leah Jerop Komen, Jude William Genilo, Valeria Zamisch (IAMCR Secretariat) and Andrea Medrado (EB liaison)
  • Publications Committee
    Chair: Maria Michalis [contact]
    Members: Denize Araujo, Martin Becerra, Marjan de Bruin, Chandrika Kaul, Claudia Padovani, Karin Wilkins, Pradip Thomas and Usha Raman (EB liaison)
  • Scholarly Review Committee
    Chair: Thomas Jacobson [contact]
    Members: Denize Araujo, Marjan de Bruin, Jo Pierson, Robin Mansell, Kaarle Nordenstreng, John Sinclair and Usha Raman (EB liaison)
  • Committee for the Improvement of Academic Life
    Chair: Chika Anyanwu [contact]
    Members: Eno Akpabio, Tanja Bosch, Burçe Celik, Sergio Ricardo Quiroga, Fiona Martin and Andrea Medrado (EB liaison)

Task Forces

  • Task Force on the Global Alliance for Media and Gender (GAMAG)
    Chair: Aimée Vega Montiel [contact]
    Members: Margaret Gallagher, Carolyn Byerly, Claudia Padovani, Kaitlynn Mendes, Gitiara Nasreen, Lisa McLaughlin and Usha Raman (EB liaison)
  • Task Force on the Global Alliance for Social and Behaviour Change
    Co-chairs: Elske van de Fliert [contact] and Thomas Jacobson [contact]

Executive Board Commissions

  • Conference Committee
    Chair: Gerard Goggin [contact] 
    Members: Elske van de Fliert, Bruce Girard, Nico Carpentier, Dorothy Njoroge, Joseph Nyanoti, Leah Jerop Komen
  • Evaluation Committee for the Section/Working Group and Committee/Task Force funds
    Chair
    : Elske van de Fliert [contact]
    Members: Kaitlynn Mendes, Sandra Ristovska and Bruce Girard (non-voting member)
  • Fundraising Commission
    Chair:
    Members:
  • Clearinghouse for Public Statements
    Chair: Robin Mansell
    Members: Eno Akpabio, Martin Becerra, Andrew Calabrese, Lauren Dyll, Flor Enghel, Divina Frau-Meigs, Audrey Gadzekpo, Rodrigo Gomez, Gholam Khiabany, Leah Komen, Graham Murdock, Hillel Nossek, Vinod Pavarala, Sandra Ristovska, Takesato Watanabe and Nico Carpentier (EB liaison)
  • Commission on IAMCR History
    Chair: Jörg Becker
    Members: Robin Mansell, Binod Agrawal, Kaarle Nordenstreng, Cees Hamelink, Annabelle Sreberny, Ulla Carlsson, Sandra Ristovska and Usha Raman (EB liaison)

Award Juries

  • Schiller Award Selection Committee
    Chair
    : Richard Maxwell
    Members: Helena Sousa and Peichi Chung
  • Smythe Award Selection Committee
    Chair
    : John Sinclair
    Members: Ben Birkinbine and Yuezhi Zhao
  • Stuart Hall Award Selection Committee
    Chair
    : Hopeton Dunn
    Members
    : Graham Murdock, Usha Raman and Garry Whannel
  • Urban Communication Foundation Grant Selection Committee
    Chair
    : Nico Carpentier
    Members: Susan Drucker, Gary Gumpert, Cees Hamelink, Olesya Venger and Janet Wasko
  • Climate Communication Research Fellowship Selection Committee 2020
    Chair
    : Graham Murdock
    Members: Carrie P. Freeman, Hanna E. Morris and Jenifer Good